Komunikace mezi učitelem a žákem

Již několik let se potýkám s problémem, který se vleče jako rodová kletba. Nejsnáze se mi jeví nastínit jej na konkrétním příkladě:
Pan učitel Č. nám na konci roku diktuje body, které jsme za celý rok sezbírali z jeho předmětu, abychom si mohli spočítat známku z procent. Není mi tak úplně známo, k čemu je to dobré - aby byli deprimováni ti, kteří dostanou špatnou známku dříve, než dojde na vysvědčení a psychicky se připravili na výprask a aby se jedničkáři mohli po libosti naparovat? Když však odmítnu jeho nabídku, žádá po mně zdůvodnění. Protože se nechci projevit neuctivě, obvykle mlčím, což panu učiteli jako zdůvodnění nestačí. Znáte, prosím, nějaký způsob, jak vyklouznout z těchto nepříjemných situací?
Smutný je život, kdy nenávist je druhem blízkosti. 19.06.2009 16:04
Astactus (neregistrovaný uživatel)
Astactus
Prostě mu řekni, že nechceš, aby to věděli ostatní. Konec, tečka. není co řešit.
Neregistrovaný uživatel - registrací získáte mnoho výhod (0) / Nelíbí se mi (1)
Žel, drahý učitel by v tom případě byl nepochybně ochoten mi body nadiktovat nerušeně v soukromí svého kabinetu a věnoval by velkou pozornost tomu, abych si to náhodou nevypočítala špatně. On je v těchto případech velice obětavý.
Smutný je život, kdy nenávist je druhem blízkosti. (0) / Nelíbí se mi (0)
jako odpověd použij otázku!"Proč musí mí spolužáci,se vší úctou,vědět jaké mám známky?"
pokud odpoví"Říkám to všem,jsi snad vyjímka?"
tvá odpověd:"Ne , ale mám právo na svůj názor."On:"To jistě"Ty:"Tak prosím neříkejte mé známky."A je to ´,Pokud to nezabere tak už nevím.
Žena, Celkem 27 příspěvky na Poraď.cz. (0) / Nelíbí se mi (0)
Drahá blanko2212, oceňuji tvou zajisté upřímě míněnou radu, ovšem pochybuji, že by tento pokus skončil způsobem, jenž jsi tu nastínila. V neposlední řadě je v jeho případě krajně nepravděpodobné, že by konstatoval "to jistě". Odpovídání otázkou je jeho parketa a rozhodně to není způsob, jak proti němu vyhrát slovní souboj. Je mnohem pravděpodobnější, že v onu chvíli by se otázal, proč nechci, aby věděli, jaké mám známky... a na tuto otázku prostě uctivě odpovědět nezvládám, to bych byla pravděpodobně nucena někoho urazit.
Smutný je život, kdy nenávist je druhem blízkosti. (0) / Nelíbí se mi (0)
No velice ráda bych ti teda poradila ale u nevím jak...
Žena, Celkem 27 příspěvky na Poraď.cz. (0) / Nelíbí se mi (0)
Zeptej se pana učitele jestli by šlo nějak udělat aby nevěděli ostatní žáci jaké máš známky